Sorry, your version of Internet Explorer is too old to view SurfersVillage.com properly.

Why not try Chrome instead.

zo

Villages:

Swell pumps in Mission Beach for WSA Event #3

Sage Burke © Jack McDaniel/WSA
Sage Burke © Jack McDaniel/WSA

 

 

Event #3

Western Surfing Association Championship Tour
San Fernando Place, Mission Beach, CA
11 - 12 October, 2014

Groms charged huge closeouts for event #3 

Surfersvillage Global Surf News, 15 October, 2014 - The Western Surfing Association (WSA) continued their season with stop three on the tour at Mission Beach, CA.  Saturday the older shortboard and longboard divisions scored fun 2 – 3 foot surf and clean conditions for most of the morning, later deteriorating as the afternoon sea breeze kicked in.

Of course, Sunday greeted the groms and micro groms with bombing close outs as the first major WNW swell of the season exploded on the sandbar.  The kids made the best of the conditions and there were some heroic waves. Highlights included an elevator drop and then a three-second tube-ride on a later wave by Newport Beach’s Sage Burke.

This was another event for the record books with 430 plus surfers surfing double banks for 10 hours each day.  Fourty hours of surfing!

WSA is the largest and oldest surfing association in California.  We’ve been keeping competition fun since 1961!  There are still enough events to surf the 5 event minimum to qualify for our West Coast Championships at Church in May and the USA Championships and Surfing America Prime!

Next we head to beautiful Pismo Beach, November 7 & 8, 2014.

Results – Western Surfing Association Championship Tour Event #3
San Fernando Place, Mission Beach, CA
October 11 and 12, 2014

MICRO GROM BOYS U9*** 
1. Makai Bray, San Clemente
2. Peyton Shaw, San Clemente
3. Maddox Bray, San Clemente
4. Jaxson Hutcheon, Laguna Beach
5. Kaden Horning, Delmar
6. Eli Park, Carlsbad

MICRO GROM GIRLS U10*** 
1. Bella Kenworthy, Dana Point
2. Lauren Anderson, Long Beach
3. Mara Morales, Huntington Beach
4. Jenna Clark, La Mesa
5. Ryan Chalupnik, Newport Beach
6. Kili Garrett, Cardiff-by-the-Sea

BOYS/GIRLS U10 
1. Hayden Rodgers, Laguna Beach
2. Hudson Saunders, Laguna Beach
3. Jake Chandler, Pacific Palisades
4. Conan Craig, San Clemente
5. Dane Matson, San Clemente
6. Ty Spencer, Carlsbad

BOYS U12* 
1. Sebastian Ojeda, La Jolla
2. Tyson Lockhart, Huntington Beach
3. Nicholas Coli, San Clemente
4. Myles Biggs, San Clemente
5. William Mitchell, Oceanside
6. Patrick O'Connor, San Juan Capistrano

BOYS U14** 
1. Griffin Foy, Huntington Beach
2. Ethan Mudge, Capistrano Beach
3. Sage Burke, Newport Beach
4. Caleb Crozier, Encinitas
5. Trey Lockhart, Huntington Beach
6. Zach McCormick, Encinitas

BOYS U16** 
1. Ethan Mudge, Capistrano Beach
2. Jeremy Shutts, Laguna Beach
3. Brock Crouch, Carlsbad
4. Zach McCormick, Encinitas
5. Adam Hogue, Santa Barbara
6. Novi Terzani, Malibu

BOYS U18** 
1. Grayson Amthor, Encinitas
2. Ethan Grant, Carlsbad
3. Jack Matt, Carlsbad
4. Brock Crouch, Carlsbad
5. Brennan Aubol, Carlsbad
6. Jake Wetzel, Carlsbad

GIRLS U12* 
1. Alyssa Spencer, Carlsbad
2. Ella McCaffray, Cardiff-by-the-Sea
3. Makenna Doan, San Diego
4. Bryce Ava Wettstein, Encinitas 
5. Juliet Whitehead, Carlsbad
6. Lauren Anderson, Long Beach

GIRLS U14* 
1. Kirra Pinkerton, San Clemente
2. Bryce Ava Wettstein, Encinitas 
3. Kelly Smith, Laguna Beach
4. Chiasa Maruyama, Huntington Beach
5. Olivia Pessanha, San Diego
6. Sydney Tisdel, Carlsbad

GIRLS U16** 
1. Maile Davis, Carlsbad
2. Kiersten Noonan, Encinitas
3. Kelly Smith, Laguna Beach
4. Kayla Coscino, Laguna Beach
5. Sydney Tisdel, Carlsbad
6. Cameron Duby, San Juan Capistrano

GIRLS U18** 
1. Kiersten Noonan, Encinitas
2. Malia Ward, San Clemente
3. Frankie Seely, Topanga
4. Jordyn Barratt, Encinitas
5. Cameron Duby, San Juan Capistrano
6. Maya Saulino, San Marcos

BOYS LONGBOARD U14 
1. Koby Gilchrist, Encinitas
2. Ben Kappes, Laguna Niguel
3. Jimmy Wynne, San Clemente
4. Patrick O'Connor, San Juan Capistrano
5. Kasey Bowles, La Jolla
6. Johnathan La Pointe, San Juan Capistrano

JR. LONGBOARD U18* 
1. Trevor Anderberg, Encinitas
2. Andrew Neal, Manhattan Beach
3. Kevin Skvarna, San Juan Capistrano
4. Koby Gilchrist, Encinitas
5. Kaimana Takayama, San Clemente
6. Benjamin Goldstein, Carlsbad

GIRLS LONGBOARD U14 
1. Liv Stokes, Aliso Viejo
2. Izzy Hopkins, Dana Point
3. Betsey Lee, Topanga
4. Malia Mauch, San Clemente
5. Lexi Morgan, San Clemente

GIRLS LONGBOARD U18* 
1. Teresa O'Connor, San Juan Capistrano
2. Frankie Seely, Topanga
3. Cate Stokes, Aliso Viejo
4. Cameron Duby, San Juan Capistrano
5. Izzy Hopkins, Dana Point
6. Betsey Lee, Topanga

MEN 18 - 29* 
1. Jared Boyd, Hermosa Beach
2. Randy Gilkerson, San Clemente
3. Giancarlos Urcia Calle, Solana Beach
4. Evan Sandison, Laguna Niguel
5. Simon Torres, El Segundo
6. Max Iscakis, Woodland Hills

MASTERS 30 - 39* 
1. Paul Pugliesi, Oceanside
2. Tom Oatmeal Lusk, Torrance
3. Michael Graney, Carlsbad
4. Jeramie Purser, Encinitas
5. Tyler Benoit, Ucluelet, British Columbia
6. Philip Salick, Los Angeles

SENIOR MEN 40 - 49* 
1. Donald Day, Topanga
2. Gavin Haughey, Laguna Niguel
3. Neil Bern, Carlsbad
4. Pedro Diaz Rangel, Oceanside
5. Mike Glevy, San Diego
6. Rick Takahashi, San Diego

WOMEN 18 & OLDER* 
1. Samantha Lamirand, Cardiff-by-the-Sea
2. Brooke Daigneault, Huntington Beach
3. Katelyn Springer, Newport Beach
4. Morgan Gore, Mendham NJ
5. Maddie LoMonaco, Santa Monica
6. Emma Roll, Santa Monica

LEGENDS 50 - 59* 
1. Jeff Jesse, San Clemente
2. Rusty Phillipy, Cardiff-by-the-Sea
3. Ray Kunz, Oceanside
4. Masaki Kobayashi, San Clemente
5. Michael Boyd, Hermosa Beach, CA
6. Jay Boldt, Huntington Beach

KAHUNAS 60+* 
1. John Silver, Carlsbad

OPEN MEN SHORTBOARD - ALL AGES 
1. Randy Gilkerson, San Clemente
2. Skylar Stokes, Del Mar
3. Paul Pugliesi, Oceanside
4. Gavin Haughey, Laguna Niguel
5. Pedro Diaz Rangel, Oceanside
6. Jeff Jesse, San Clemente

OPEN WOMEN SHORTBOARD - ALL AGES 
1. Samantha Lamirand, Cardiff-by-the-Sea
2. Malia Ward, San Clemente
3. Brooke Daigneault, Huntington Beach
4. Katelyn Springer, Newport Beach
5. Maya Saulino, San Marcos
6. Morgan Gore, Mendham NJ

OPEN MEN LONGBOARD - ALL AGES* 
1. Nick Anderberg, Encinitas
2. Kevin Skvarna, San Juan Capistrano
3. Koby Gilchrist, Encinitas
4. Kaimana Takayama, San Clemente
5. Neil Van Splinter, Camarillo
6. Dave Schaefer, Hermosa Beach

OPEN WOMEN'S LONGBOARD - ALL AGES 
1. Katelyn Springer, Newport Beach
2. Maddie LoMonaco, Santa Monica
3. Isabella Gilchrist, Cardiff-by-the-Sea
4. Liv Stokes, Aliso Viejo
5. Emma Roll, Santa Monica
6. Cate Stokes, Aliso Viejo

SR. MEN LONGBOARD 40 & OLDER* 
1. Dave Schaefer, Hermosa Beach
2. Lance Albright, Huntington Beach
3. Benjamin Murphey, San Diego
4. Gregory Mcewan, El Segundo
5. Larry Casas, Huntington Beach
6. Troy Campbell, Torrance

ADAPTIVE SURFERS PRONE 
1. Chris Oberle, Los Angeles
2. Charles Webb, Oceanside
3. Mark Thornton, Carlsbad

Viewed: 
Weight: 
0
 
 

Latest photos

Newsletter

Follow us and sign up to our daily newsletter