Sorry, your version of Internet Explorer is too old to view SurfersVillage.com properly.

Why not try Chrome instead.

zo

Villages:

WA Junior Titles closeout in great surf in Geraldton

Jack Haslau © Surfing WA/Woolacott

 

 

WA Junior Surfing Titles
Presented by SunSmart

Surfing Western Australia
Flatrocks, Geraldton Western Australia
17 - 19 July 2015

Bailee Hastie, Jamaica Selby, Jed Mattinson, Cyrus Cox winners

Surfersvillage Global Surf News, 20 July, 2015 - Western Australia's newest surfing stars were on show in Geraldton over the weekend, with Flatrocks providing sensational winter waves for the third and final event of the WA Junior Surfing Titles presented by SunSmart.

A memorable final round of competition saw close to 100 surfers revel under sunny skies, as a groomed swell and clean offshore winds provided postcard perfect conditions along the Batavia coastline.

With prestigious State Championship and positions to the 2015 Australian Junior Surfing Titles in QLD up for grabs, surfers battled with great gusto, dropping massive scores and posting standout performances across all divisions.

"It’s the best two-days of waves I think I’ve ever seen at Flatrocks," said Surfing WA Events Manager Justin Majeks. "It is not the easiest place to surf, but the waves definitely turned it on and the standard of competition was through the roof for the finals."

Margaret River’s Jed Mattinson capturing his maiden State Championship in the blue ribbon Under-18 Junior Boys division, adding his name to the honour roll of past winners that includes; Jacob Willcox, Creed McTaggart, Luke Campbell and Jack Robison.


Jamaica Selby © Surfing WA/Woolacott

 

Using the powerful waves to his advantage, Mattinson putting on a one-man demolition derby in an entertaining Under-18’s final. Using his razor sharp backhand attack, Mattison dropped two excellent scores to amass a combined total of 16.63 (from a possible 20), to claim his second victory of the series.

"I've been doing these events for as long as I can remember and to finally capture a State Title is an amazing feeling,” said Mattinson. “It’s been a great weekend of waves and I’m stoked to be heading to the National Tites in November.”

Duke Nagtzaam (Yallingup) challenged constantly for the win, but finished in second on a combined total of 15.34 (from a possible 20). Jack Thomas (Yallingup) posted his best result of the series in third place ahead of rising talent Cyrus Cox (Margaret River) in fourth.

The Under-18 Junior Girls final was a closely fought affair, with Gracetown's Bailee Hastie using her smooth and graceful style to post hard fought win ahead of Denver Young (Cottesloe). Scoring a combined total of 14.67, Hastie used the long peeling waves perfectly, edging out Young in second, Marnie Durant (Carnarvon) was third and Phoebe McGregor (Yallingup) fourth.

"I really needed that result to make the State Team," said Hastie. "I’m stoked with the win and it’s been such a close race on the ratings between all the girls that I’m not event sure who is the State Champion?"

A count back was needed to decide the Under-18 Girls State Championship, after Hastie and Young were tied on equal points after three events. In the end Young was awarded the Title after previous results were used to split the surfers performances.

The Under-16Cadet Boys final was a pleasure to watch, with some smooth and progressive surfing being offered up by all four finalists.


Bailee Hastie © Surfing WA/Woolacott

 

Cyrus Cox (Margaret River) was in blistering form all weekend and the talented goofy-footer shone in the Under-16 Cadet Boys final scoring a combined 15.00 (from a possible 20) to take down eventual State Champion Josh Cattlin (Yallingup) in seesawing exchange.

Chasing a solid result in Geraldton, the win moves Cox into second place on the ratings behind Cattlin and into his first WA State Surfing Team.

"It’s been a really fun event with great waves," said Cox. “I’m not actually sure what to say I’m just happy to be going to Nationals and want to thank my dad and family for their support.”

Margaret River duo Ben Spence and Jolan Bonelli surfed excellently to finish in third and fourth place respectively.

In other results from the weekend, Jamaica Selby (Margaret River) saved her best until last, posting a 7.33 (from a possible 10) to claim the Under-16 Cadet Girls State Championship.  

Selby used a powerful and precise approach to finish ahead of the rapidly improving April McPherson (Mandurah) in second, with Albany’s Evie Dupuy and Lily Shepherd rounding out the top four.

“I’m over the moon right now,” said Selby. “I’ve been working hard this year and it’s good to be pushed all the way by the girls standing next to me.”

Finn Cox (Margaret River) posted a clean sweep of the Under-14 Grommet Boys division, taking out his third straight event win. Cox will join his brother Cyrus in the WA State Team to compete in QLD, after posting a 7.67 and 6.53 to finish on a 14.20 combined total (from a possible 20).

Cox was too strong for Josh Stanton (Kalbarri), who finished in second, with Jed Gradisen (Gracetown) third and Dexter Payenberg (Palmyra) fourth.

“It’s cool to have made the team with my brother and it’s exciting to be heading away with all the best guys and girls from WA,” said Cox.

Pemba Spargo (Albany) dominated the Under-14 Grommet Girls division, winning her maiden State Title in the process. Surfing with maturity beyond her years, Spargo drew great lines to post an impressive 15.44 combined two-wave total. Carnarvon’s Coral Durant finished second ahead of Emma Cattlin (Yallingup) and Holly Minter (Albany).

“It’s a long way from Albany to Geraldton, so I’m happy to be taking a State Title home with me today,” said Spargo. “All the South coast girls are pushing each other to get better and better and Aido is a great coach.”

Solomon Pouge_Englert (Gracetown) proved he’s a star on the rise, surfing fast and on rail to claim the Under-12 Micro-Groms State Title. The close fought win came over Jake Hagan (Geraldton), Dexter Payenberg (Palmyra), and George Simpson (Gracetown).

“I’ve never surfed Flatrocks before, but it’s really fun and I’ve had a great time competing in my first State Titles,” said Pouge-Englert.

The 2015 WA Junior Surfing Titles presented by SunSmart has seen an impressive group of junior surfing champions crowned across seven divisions, whilst discovering a new and exciting group of talent within the state. 

The WA Junior Surfing Team now boasts representatives from all major surfer regions in WA including surfers from; the Mid-West, Perth-Metro, Peel, South-West, and South-Coast all showcasing the strength of the sport right across WA. 

The attention of the successful surfers will now shift to the upcoming training camps, and high performance sessions scheduled to best prepare the team for the pressures of a National Title campaign.

While the upcoming SunSmart School Surfing Titles will provide surfers from all areas of WA, the opportunity to compete with a team mate and gain qualification for National Titles in the School Sports Australia respective divisions.

The weekend also marked the second event of the Geraldton Festival of Surfing, which will see surfers enjoying Geraldton’s ideal winter conditions at some of the City’s most iconic surf locations between June and September.

City of Greater Geraldton Deputy Mayor, Neil McIlwaine, said the weekend showcased some the best of local surfing talent as well as talent from around the state.

“We’re a hotspot for surfing here and the winter weather makes for perfect conditions,” he said. “It’s an exciting partnership with Surfing WA and we hope this event is something we can continue into the future to line up with our strategic plans to enhance tourism and events which will have a positive economic overflow into our community.”

You can see all the 2015 WA Junior State Champions and National Title qualifiers below:

WA JUNIOR SURFING TITLES – RND # 3 GERALDTON. FINAL RESULTS

UNDER 18 JUNIOR BOYS:

1. Jed Mattinson (Margaret River) 16.63pts, 2.Duke Nagtzaam (Yallingup) 15.34pts, 3. Jack Thomas (Yallingup) 14.17pts, 4. Cyrus Cox (Margaret River) 13.00pts.

State Champion: Jed Mattinson (Margaret River)

 

UNDER 18 JUNIOR GIRLS:

1. Bailee Hastie (Gracetown) 14.67pts, 2. Denver Young (Cottesloe) 12.83pts, 3. Marnie Durant (Carnarvon) 6.66pts, 4. Phoebe McGregor (Yallingup) 4.84pts.

State Champion: Denver Young (Cottesloe)

 

UNDER 16 CADET BOYS:

1.Cyrus Cox (Margaret River) 15.00pts, 2. Josh Cattlin (Yallingup) 13.73pts, 3. Ben Spence (Margaret River) 10.50pts, 4. Jolan Bonelli (Margaret River) 8.84pts.

State Champion: Josh Cattlin (Yallingup)

 

UNDER 16 CADET GIRLS:

1. Jamaica Selby (Margaret River) 13.10pts, 2. April McPherson (Mandurah) 11.50pts, 3. Evie Dupuy (Albany) 3.34pts, 4. Lily Shepherd (Albany) 3.33pts.

State Champion: Jamaica Selby (Margaret River)

 

UNDER 14 GROMMET BOYS:

1. Finn Cox (Margaret River) 14.20pts, 2. Josh Stanton (Kalbarri) 13.40pts, 3. Jed Gradisen (Gracetown) 11.34pts, 4. Dexter Payenberg (Palmyra) 9.60pts.

State Champion: Finn Cox (Margaret River)

 

UNDER 14 GROMMET GIRLS:

1. Pemba Spargo (Albany) 15.44pts, 2. Coral Durant (Carnarvon) 9.00pts, 3. Emma Cattlin (Yallingup) 8.90pts, 4. Holly Minter (Albany) 3.73pts.

State Champion: Pemba Spargo (Albany)

 

UNDER 12 MICRO GROMS:

1. Solomon Pogue-Englert (Gracetown) 14.93pts, 2. Jake Hagan (Geraldton) 12.33pts, 3. Dexter Payenberg (Palmyra) 11.50pts, 4. George Simpson (Gracetown) 6.00pts.

State Champion: Solomon Pogue-Englert (Gracetown)

Author: 
Justin Majeks
Viewed: 
Weight: 
1
 
 

Latest photos

Newsletter

Follow us and sign up to our daily newsletter