Sorry, your version of Internet Explorer is too old to view SurfersVillage.com properly.

Why not try Chrome instead.

zo

Villages:

Western Australia names eight new bodyboard champions

Nathan Hutchins © Surfing WA/Woolacott

 

 

 

The SunSmart WA Bodyboard Titles
presented by Good Earth Surf 

Surfing Western Australia
Trigg Beach, Western Australia
​4 - 5 July 2015

Competitors from Geraldton to Albany converge to claim crowns

Surfersvillage Global Surf News, 6 July, 2015 - Trigg Beach, Western Australia - The third and final event of the 2015 SunSmart WA Bodyboard Titles presented by Good Earth wrapped up along the metropolitan coastline, with a total eight new WA State Champions crowned in tricky but consistent waves off Trigg Beach.

The weekend saw a talented and classy field of competitors converge from as far north as Geraldton and as far south as Albany, in hopes of qualifying for the Australian Bodyboard Titles to be held Coffs Harbour, NSW from the 13th - 17th August.

Light winds combined with a moderating west swell to provide punchy 1-2 feet waves, as a team of 25 riders were confirmed to represent Western Australia in NSW in the coming months.

"We decided to move the event from Scarborough Beach north to Trigg to utilise the more shapely banks on offer here," said Surfing WA Events Manager Justin Majeks. "I think it turned out to be the right decision with some excellent scores and standout performances going down."

Albany's Noah Symmans proved he's a star on the rise, winning the blue ribbon Open Men's division with a dominant display in the 25-minute final. Making the most of the rip bowl rights and wally lefts on offer, Symmans posted a combined two wave total of 14.10 (from a possible 20).

Despite being challenged by the consistency of former Open Men's National Champion Ben Vetch (Margaret River), Symmans' was able to pip Vetch by just 0.93 when the final siren sounded, leaving Jordan Ihms (Mandurah) in third and Michael Sumer (Marmion) in fourth.

"I love competing and being pushed to perform to the best of my ability," said Symmans. "I'm really looking forward to getting back to Nationals and see how I'll rate against the best guys in the country."

Symmans kept his form rolling from the Open Men's through into the Under- 18 Junior Boys final, where big scores and high performance bodyboarding setting the tone for an exciting finish. Bringing his repertoire of new school manoeuvres  Symmans wowed the strong on beach crowd with his style and finesse to capture an impressive double victory at Trigg.

Despite the best efforts of Lachie Breakey (Dunsborough), Josh Peters (Duncraig) and Nathan Hutchins (Ocean Reef), Symmans posted rare a clean sweep of the three event series, with victory in Yallingup, Mandurah and Trigg.

“It's been a great series and I'm stoked to have won the State Title and qualified to surf in two divisions at National.” Symmans said after the final.

The Under-16 Cadet Boys final provided a much tighter result, with a count back required to see who would be crowned State Champion for 2015. Matt Hanks (Mandurah) pulled out all stops to win the hotly contest division, defeating an emerging group of WA bodyboard talent in the process. Despite finishing just 1.03 behind Hanks, Brad Harrington (Singleton) went onto to claim the U16 State Championship and his place in the team for National Titles.

Henry Gibson (Mandurah) continued his rapid improvement to finish third, with Tom Todaro (Geraldton) in fourth position.

"I surf a lot with Brad and Henry and knew that it was going to be a close result," said Hanks. "I'm over the moon to take the win and qualify for my first National Titles."

Lee Wilson (Margaret River) posted the only perfect 10 point ride of the event and went on to win the Under-21 Pro Junior State Championship ahead of Blake Gerrard (Mindarie).

"I grew up surfing the waves around Perth before moving down south, so I felt pretty comfortable in these conditions and I'm stoked with the win." 

In other results from the weekend, Dan Donovan (Scarborough) benefited from some local knowledge to win the Under-14 Grommet Boys State Championship.

Mark Boehm (Marangaroo) won the Drop Knee division, while Jacob Cross (Clarkson) and Ian Goldthorpe (Cottesloe) won the Over-24 Senior Men's and Over-35 Masters divisions respectively.

Matt Hanks was recognised for a breakout year of competition, awarded the Good Earth Rising Star Award for his performances across the three event series. Hanks joins the growing Good Earth team and was decked out with a brand new board thanks to Found, in a partnership that has seen WA's best young bodyboarders supported from head to toe.

Darren Hotker from Good Earth was blown away by the talent that he saw competing this year and gladly welcomed Hanks to the team.

"We have riders who are pushing the sport across the state and the country both in competition and free surfing," Hotker said. "We're all about supporting the young guys and the Rising Star award helps us with that commitment."

After a hugely successful SunSmart WA Bodyboard Titles for 2015, all attentions now shift to preparing the 25 riders who will represent WA at the upcoming National Titles with a State Team Training Camp set to be announced next week.

“Bodyboarding has such a unique and engaging vibe that it's clearly something that WA kids want to be involved in. Our numbers are growing and expanding in regional areas like Geraldton and we've got some big plans for the sport moving forward into the future.” Said Surfing WA events manager Justin Majeks.

You can see the final ratings for the SunSmart WA Bodyboard Titles for 2015 by clicking here > https://www.surfingaustralia.com/states/wa/ratings/47 or for more information on this or any other WA surfing event, be sure to check out www.surfingwa.com.au or contact the Surfing WA Office on (08) 9448 0004. 

SUNSMART WA BODYBOARD TITLES – RND # 3 TRIGG BEACH FINAL RESULTS:

OPEN MEN:
1. Noah Symmans (Albany) 14.1pts, 2. Ben Veitch (Margaret River) 13.17pts, 3. Jordyn Ihms (Mandurah) 9.85pts, 4. Michael Sumner (Marmion) 8.27pts.

STATE CHAMPION: Kyle Ward (Joondalup).

UNDER 18 JUNIOR BOYS:
1. Noah Symmans (Albany) 12.85pts, 2 Lachie Breakey (Dunsborough) 10.03pts, 3. Josh Peters (Duncraig) 9.67pts, 4. Nathan Hutchins (Ocean Reef) 7.50pts.

STATE CHAMPION: Noah Symmans (Albany).

UNDER 16 CADET BOYS:
1. Matt Hanks (Mandurah) 10.93pts, 2. Brad Harrington (Singleton) 9.90pts, 3. Henry Gibson (Mandurah) 8.25pts, 4. Tom Todaro (Geraldton) 7.20pts.

STATE CHAMPION: Brad Harrington (Singleton).

UNDER 14 GROMMET BOYS:
1. Dan Donovan (Scarborough) 23.20pts, 2. Patrick Franklyn (Palmyra) 21.50pts, 3. Ben Vigors (Geraldton) 18.36pts, 4. Matthew Hick (Karrinyup) 9.74pts. (Aggregate scores from two finals). 

STATE CHAMPION: Dan Donovan (Scarborough).

DROP KNEE:
1. Mark Boehm (Maranagaroo) 21.10pts, 2. Declan Genge (Margaret River) 16.77pts, 3. Kyle Ward (Joondalup) 13.00pts, 4. Jake Metcalfe (City Beach) 12.21pts. (Aggregate scores from two finals). 

STATE CHAMPION: Mark Boehm (Marangaroo).

OVER 24 SENIOR MEN:
1. Jacob Cross (Clarkson) 15.23pts.

STATE CHAMPION: Jacob Cross (Clarkson).

OVER 35 MASTERS MEN:
1. Ian Goldthorpe (Cottesloe) 15.00pts, 2. Darren Hotker (Bunbury) 11.39pts. (Aggregate scores from two finals). 

STATE CHAMPION: Darren Hotker (Bunbury).

Author: 
Justin Majeks
Viewed: 
Weight: 
0
 
 

Latest photos

Newsletter

Follow us and sign up to our daily newsletter